Vydajte sa na cestu do histórie. Južná Etiópia je domovom fascinujúch kmeňov, ktoré aj v dnešnej dobe odmietajú prijať "moderný" spôsob života. Nahliadnite do tradičného života spred stoviek rokov a zažite nevídané. Eritrea je krajina, ktorá síce moderne žije, ale bola dlhé roky uzamknutá a bolo takmer nemožné sem vycestovať. Teraz je bezpečná a ponúka turizmom nedotknutú kultúru a krajinu.
Program:
1. deň:
Odlet z Európy
2. deň:
Prilietame do krajiny Abe Bikilu a Haile Selassieho. Po ubytovaní si vyrazíme na prehliadku mesta. Pozrieme sa do národného múzea, kde sú uložené nálezy slávnej Lucy, Ardi a Selam. Vyvezieme sa na vyhliadku nad mesto z kopca Entoto, navštívime kostol Sv.Trojice a zažijeme najväčší africký otvorený trh – Merkato. V hoteli si dáme večeru a pripravíme sa na dobrodružstvo, ktoré nás čaká nasledujúce dni na juhu Etiópie.
3. deň:
Skoro ráno odchádzame z hlavného mesta a prechádzame regiónom Oromia. Z vysokých polôh schádzame do nižšie položených miest a citeľne sa otepľuje. Prechádzame oblasťou Awash, ktorá je známa antropologickými nálezmi. Po ceste navštívime niektoré jazerá Východoafrického priekopového zlomu, ako napríklad jazero Ziway. Potom budeme pokračovať do Arba Minch, pričom nás čaká aj návšteva domácnosti v jednej z dedín etnika Sidama. V podvečer prídeme do našej lodge v Arba Minch a užijeme si pohody pri večeri.
4. deň:
Odchod do Turmi. Po ceste navštívime kmeň Erbore a preskúmame ich tradičnú dedinu – jeden z menej známych, no fascinujúcich etnických skupín ukrytých v odľahlej a kultúrne bohatej oblasti údolia rieky Omo. Erbore si zachovali svoj tradičný spôsob života, vďaka čomu ponúkajú pútavý pohľad na rozmanitosť a odolnosť pôvodných kultúr Etiópie.
Potom budeme pokračovať do Turmi, kde v neskoré popoludnie navštívime neďalekú dedinu kmeňa Hamer – jedného z najznámejších kmeňov údolia Omo. Stretneme sa s miestnou komunitou, zoznámime sa s ich zvykmi a obdivujeme ich prepracované účesy, korálkové ozdoby a tradičné odevy.
5. deň:
Skoro ráno sa vydáme na výlet za kmeňmi Karo a Nyangatom. Našou prvou zastávkou bude dedina Korcho, ktorá sa nachádza na východnom brehu rieky Omo. Navštívime tu ľudí z kmeňa Karo – jedného z najmenších, no vizuálne najvýraznejších etnických skupín v oblasti. Sú známi svojím prepracovaným maľovaním tela a tváre pomocou prírodných materiálov a tiež tradičnými jazvami na tele. Tieto ozdoby nie sú len estetické, ale majú aj ceremoniálny a symbolický význam.
Potom budeme pokračovať do dediny kmeňa Nyangatom (nazývaní aj Bume), polokočovného pastierskeho kmeňa žijúceho v blízkosti hraníc s Južným Sudánom a Keňou. Muži aj ženy nosia tradičné odevy z koží a zdobia sa korálkami, náušnicami a piercami v perách. Muži si často upravujú vlasy pomocou okru a hliny do jedinečných tvarov.
6. deň:
Skoro ráno sa vyberieme do Omorate, kde prejdeme rieku Omo na malej vyhĺbenej kanoe, aby sme dorazili do dediny ľudu Dassanech. Tento kmeň je známy svojou prepracovanou korálkovou bižutériou a ozdobami do vlasov, pričom často využívajú recyklované materiály, ako sú napríklad vrchnáky od fliaš, remienky zo zápästných hodiniek či kúsky hliníka, aby vytvorili jedinečné ozdoby.
Popoludní pokračujeme na cestu do Konso. Po ceste navštívime niektoré rodiny kmene Mursi v oblasti Key Afer. Mursi sú známi svojimi výraznými zvykmi, najmä ženy, ktoré tradične podstupujú rituál, pri ktorom si po dosiahnutí dospelosti prepichnú dolnú peru a vložia do nej kruhové hlinené disky. Tento zvyk je symbolom krásy a spoločenského postavenia v ich komunite.
Po príchode a ubytovaní v Konso navštívime jednu z typických dedín Konso. Tieto opevnené osady sú charakteristické impozantnými kamennými múrmi, farebným tradičným odevom, najmä u žien, a sofistikovaným terasovým poľnohospodárstvom, ktoré zabraňuje erózii pôdy. Uvidíme tiež zaujímavo vyrezávané drevené totemy (wagy), ktoré slúžia ako náhrobné značky a odrážajú duchovné a spoločenské hodnoty kmene Konso. Tento jedinečný kultúrny krajinný celok je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO a ponúka hlboký pohľad do udržateľného spôsobu života a bohatej kultúrnej tradície ľudu Konso.
7. deň:
Po raňajkách sa vydáme na malebnú cestu do Arba Minch. Po ceste si užijeme plavbu loďou po jazere Chamo, ktoré je známe svojou rozmanitou faunou, vrátane hrochov, krokodílov a mnohých druhov vtákov. Popoludní navštívime ľud Dorze, ktorí sú preslávení svojím zložitým bavlneným tkaním a vysokými úľovitými príbytkami, ktoré sa nachádzajú vo veľkých komunitách severne od Addis Abeby. Pestujú si vlastné jedlo a zabraňujú erózii terasovaním na horských svahoch. Na svojich poliach Dorze tiež pestujú vysokohorské obilniny, koreniny, zeleninu, ovocie a tabak priamo vo svojich príbytkoch.
8. deň:
V tento záverečný deň nás čaká presun do Addis Abeba. Opúšťame jedinečnú exotiku. Po príchode do Addis Abeba nakúpime v kaviarni kávu, vychutnáme si posledný ceremoniál prípravy tradičnej kávy (bunna) a odchádzame na letisko.
9. deň:
Odlietame z Addis Abeba a pristávame vo výške Chopku, vitajte v Eritrey. Sme v jednej z najizolovanejších krajín na svete. Eritrea je fajn. ASMARA je rozvinuté mesto a klíma je príjemná. Nachádzame sa v nadmorskej výške 2.300 m.n.m. a rozdiel oproti Chartúmu cítime okamžite. Stretneme sa s našim miestnym šoférom a sprievodcom a akonáhle dostaneme povolenie na opustenie mesta, zamierime na sever. Prechádzame hornatou krajinou a všade nás sprevádzajú terasovité políčka, na ktorých sa pestuje viacero plodín, vrátane teffu. Mestečká, dedinky a krásne výhľady. Prekvapivo kvalitná a kľukatá cesta nás privedie na planinu, kde nás čaká jedno z najkrajších miest krajiny – KEREN. Po príchode do mesta sa ubytujeme a absolvujeme krátku prechádzku a večeru.
10. deň:
Keren je príjemné mesto, druhé najväčšie a druhé najnavštevovanejšie. Nachádza sa len 90km severozápadne od Asmary a tak je cesta doň krátka a jednoduchá. Leží vo výške 1.400 m.n.m. a je tu celoročne príjemná klíma. Letá sú teplejšie, zimy chladnejšie. Medzi Asmarou a Kerenom kedysi viedla železnica, ktorú budovali taliani od roku 1887. vďaka nej sa mesto mohlo rýchlejšie rozvíjať. Dodnes je v meste niekoľko pamiatok, ktoré odkazujú na túto taliansku, koloniálnu nadvládu. Nájdeme tu cintorín talianskych vojakov, ale aj kostolík vytesaní týmito vojakmi do kmeňa obrovského baobabu - Mariam Dearit. V meste a okolí je hlavným etnikom Bilen a Tigre. Navštívime týchto ľudí, pozrieme si mesto a neskôr popoludní sa vyberieme na cestu do Asmary, kde prespíme.
11. deň:
Po raňajkách sa vydáme opäť na cestu, tentokrát smerom na východ, do mesta MASAWA, ktorá je iná ako hlavné mesto, oveľa arabskejšia. Cesta sa opäť kľukatí, tentokrát bude prudko klesať až na úroveň hladiny Červeného mora. Počas talianskej kolonizácie tu bola vybudovaná najdlhšia lanovka na svete, ktorá mala na dĺžku približne 72km. Dodnes nebola táto lanovka prekonaná, aj keď už je dho demontovaná. Mala nosnosť 30 ton každým smerom a zásobovala Asmaru z prístavu v Massawe. V meste si pozrieme najzaujímavejšie budovy, ktoré sa tu zachovali z koloniálnych aj predkoloniálnych dôb. Práve Massawe je miestom, kde je postavená najstaršia mešita v Afrike - Masjid a?-?a?abah, kitorá bola vybudovaná v rokoch 620-630 nášho letopočtu Mohamedovymi učencami a prívržencami po ich úteku pred perzekúciou od obyvateľov Mekky. Pokiaľ vietor a počasie dovolia, poplavíme sa na Green island. Vykúpeme sa? Polovica ostrova je piesčitá pláž a polovica mangrovový porast. Prespíme v najlepšom hoteli v meste a oddýchneme si v príjemnom pobrežnom meste, na plážach Červeného mora.
12. deň:
Ranný návrat do Asmary a do odletu bude nasledovať prehliadka miliónovej Asmary, malého Ríma s úžasnou koloniálnou architektúrou v štýle Art deco (UNESCO). Rímskokatolícka katedrála, koptský kostol panny Márie, Al Khulafa al Rashedin, budova Fiat Tagliero a pod. Je možné, že v Afrike existuje pekné hlavné mesto? Macchiato? Odlet domov z tejto neznámej krajiny.
13. deň:
Prílet domov a zdieľanie fantastických zážitkov s rodinou a priateľmi. Koľkí budú vedieť, kde ste to vlastne boli?