Kurzový lístok

Bulharská leva  EUR 1,96 BGN
Koruna česká  EUR 25,70 CZK
Chorvátska kuna  EUR 7,52 HRK
Turecká lira  EUR 10,97 TRY
Americký dolar  EUR 1,16 USD

Zobraziť všetky »

Kontaktujte nás

Meno:
E-mail:

Telefón:

Text:

Južná India a relax v Goa

ITC Grand Goa resort Portugalské koloniálne kostoly v Goa Shore temple v Mahabalipurame. Foto: Tomáš Kubuš, BUBO Chrám Mahabalipuram Kerala a slávna pláž Kowalam /uploads/Krajiny_sveta/India/mahalibapuram-chariot-.jpg Chrám Chennakeshava,Belur. Foto: Ján Zachar, BUBO Vždy v strehu. Hanuman nás stráži. Foto: Ján Zachar, BUBO Gomateshwara Shravanabelagola. Foto: Ján Zachar, BUBO ITC Grand Goa resort Keralania vs Slováci. Juhoindické Thali. Foto: Tomáš Kubuš Kerala je božská krajina. Foto: Tomáš Kubuš, BUBO Potulky keralskými kanálmi tropickou prírodou. Foto: Tomáš Kubuš, BUBO Kvetinový trh južnej Indie. Foto: Tomáš Kubuš, BUBO Koloniálne stopy v Chennai. Foto: Tomáš Kubuš, BUBO Mahabalipuram a jeho chrámy. Foto: Tomáš Kubuš, BUBO Na našom houseboate. Foto: Tomáš Kubuš, BUBO Pondicherry a jeho francúzsky šarm. Foto: Tomáš Kubuš, BUBO Tiruchirapali - komplex Sri Rangan. Foto: Tomáš Kubuš, BUBO Tradičné kathakali v Kochine. Foto: Tomáš Kubuš, BUBO Záver cesty na plážach Goa. ITC Grand Goa resort ITC Grand Goa resort ITC Grand Goa resort
Destinácia: India
Kód zájazdu: 1128548
Cena od: 3 308 €
Príplatky od: 590 €
Exotika
Pobytovo-poznávacie

Výber termínu

10.05.2022 19 dní First Minute 3 308 € +590 € odlet: Viedeň letecká
26.07.2022 19 dní First Minute 3 308 € +590 € odlet: Viedeň letecká
01.11.2022 19 dní First Minute 3 308 € +590 € odlet: Viedeň letecká

Popis zájazdu

Tamil Nadu, Kerala, Karnataka. Exotické názvy juhoindických štátov. Poďte s nami do južnej Indie, je celkom iná než severná. Nájdete tu najstaršie hinduistické chrámy, zelenú prírodu a kuchyňu s množstvom kokosového mlieka. Všetky tie fascinujúce zážitky potom strávime na pláži v Goa. Cesta pre ľudí, ktorých neuveriteľná India neprestáva fascinovať.

1. deň:
Odlet z Viedne na palube špičkového lietadla.

2. deň:
prílet do piateho najväčšieho mesta Indie CHENNAI, transfer do Mahabalipuramu. Zastavíme sa v Krokodílom parku so stovkami krokodílov. MAHABALIPURAM – prímorské mestečko a významný prístav už v období narodenia Krista, známe svätyňami vytesanými z jedného kusu kameňa, ktoré patria k najkrajším na svete. Sú najkrajšie tie voľne položené, alebo tá pri morskom brehu, čo vydržala tsunami v 2004, zaradená do svetového dedičstva UNESCO? Priblížíme si históriu tohto významneho prístavneho a obchodného mesta.Osviežime sa čerstvým kokosom, alebo prelisovanou cukrovou trstinou. Program je v CK perfektne nastavený a  my môžeme pokračovať v objavovaní. Stojíme pri najvačšom granitovom bas-reliéfe na svete, ktorý zobrazuje starodávny príbeh o zostupe posvätnej rieky Ganga na Zem. Sme ubytovaní kúsok od pláže v bengálskom zálive, chcete si na úvod cesty zaplávať, ochutnať čerstvo ulovené, morské špeciality v miestnych reštauráciách? CK Vám odporúči overenú reštauráciu. Zlatý západ slnka si pozrieme v parku, kde sa nachádza aj májak z 19. storočia, nedaĺeko si vychutnáme pohľad na palmamy posiate okolie. Prehliadka by nebola kompletná bez ikony mesta, ktorou je gigantický 250 tonový balvan, zdá sa, že v dôsledku optickej ilúzie sotva vydržý na svahu kopca. India si nás už od začiatku podmanila.

3. deň:
Pokračujeme do mesta KANCHIPURAM. Jedno zo siedmych svätých miest Indie, jediné zasvätené Šivovi aj Višnovi. Magické miesto nazývane aj mestom tisícich chrámov. Chrámy Ekambarešvar, Kailašnat, Kamakši zo siedmeho storočia, ohromia detailnou architektúrou a prejdeme cez jednu z najvýšších gopuram (60m) - vstupných chrámových brán. Prejdeme sa chrámom tisícich stĺpov, kde sa každodenne konajú pooja rituály, na ktorých sa mladomanželia nechávajú požehnať. Neopakovateľná atmosféra a silný prejav viery.  Pestrofarebné hodvábne sári, ktoré patria k najkrajším v celej Indii. Nazrieme do tkáčskych dielní, kde sa toto tradičné indické oblečenie vyrába, na vyše storočných krosnách. Ochutnáme naše prvé, originálne, chutné a romzanité thali. Nefalšovaná exotika.

4. deň:
TIRUVANNAMALAI priťahujúci státisíce indických pútnikov. Prečo? Vysvetlíme si. Zažijeme silu tohto miesta aj my? Prejdeme sa gigantickým chrámovym komplexom a svoje myšlienky ukludníme v jednom z ašrámov.  PONDICHERRY: bývalá francúzska kolónia s nezvyčajnou atmosférou kombinácie európskej kultúry a indických tradícií. Trikolóra na hôtel de ville a architektúra francúzskeho 18. storočia nech Vás nemýlia. Stále sme v Indii s jej plnými ulicami, rikšami a pouličnými trhmi. Návšteva ášramu v AUROVILLE – malej komunite vytvorenej kedysi okolo duchovného vodcu Šrí Auróbinda Ghóša, kde sa stále vyučuje joga. Stihneme lekciu? Niet rituálov, ani meditácie, stačí sa len oddať Božiemu princípu a sile. Zistíme ako žije komunita v indickom nezávislom územi, s vlasntou menou a prejdeme pod mohutným banyanom. CK vám ukáže epicentrum komunity. Dych berúce prekvapenie nás len čaká, zlatá gulovitá stavba - Matrimandir, akoby z vesmíru. Svätyňa určená k meditácii, na jednu z 12 atribút, ktoré tu miestny dodržiavajú. Pochopíme, ktoré to sú a nie jednu si ´´zoberiem´´ so sebou. Princípy meditácie už stačí len praktizovať.

5. deň:
Zadžogujeme si ráno s Indami a Indkami? Asi jediné mesto v Indii, kde ich uvidíte v kraťasoch. Z pobrežného Pondicherry sa presúvame do vnútrozemia. Z okien autobusu pozorujeme rušný dedinský život a vysvetľujeme si ako hlboko viera ovpyvňuje indických ľudí. Zastavujeme sa v známej reštaruácii a vychutnáme si Tandoori chicken s naanom. Tandžávúr (TANJORE): mesto, kde v roku 1010 vybudovali z jedného kusu kameňa úžasný chrám Brahadišvár (UNESCO) ako večnú pamiatku slávy ríše, ktorá odtiaľto siahala až po brehy Gangy. My na vrchole "veľkého chrámu" pozozrujeme 81 tonovú kupolu v svetle zapadajúceho slnka. Ako to len v tých časoch mohli postaviť? Upúta nás aj monolitný 25 tonový býk Nandi, jeden z tých najvačších čo môžete v Indii nájsť. Tandžavúr je známy svojími maľbami a broznovými odliatkami sôch. Zoberieme Vás do domácej fabriky, kde si môžete pozrieť a vyskúšať odliať sôšku tancujúceho boha Šivu. Tieto suveníry sú originálom a toto umenie pochádza práve odtiaľto. 

6. deň:
TRICHY, ktoré spomína už Ptolemaios v druhom storočí p.n.l. Uprostred ktorého sa vo výške 84 metrov vypína skala s chrámom boha Ganeša.Za výhľadom z jej vrcholu musíme zdolať 437 kamenných schodov! Dovidíme aj na neďaleký chrám Sri Ranganathaswami v Srirangame, ktorý si vzápätí pôjdeme aj pozrieť. Stavalo ho mnoho dynastií od 10. do 20. storočia a dnes má celý komplex rozlohu až 60 hektárov, čo ho robí najväčším hidnuistickým, funkčním chrámom na svete. CK sprievodca Vás prevedie týmto labyrintom a zoberie Vás aj na vyhliadku, kde si tento rozsiahly komplex lepšie predstavíme. Význáme sa a ukážeme Vám aj sanctum sanctorum, najposvatnejšie miesto chrámu, kam môžu vstúpiť iba hinduisti. Pokračujeme ku ghátu, schodiskám posvätnej rieky Kaveri, kde pozorujeme očistné rituály miestnych ľudí. Presun do Madurai, do mesta božieho nektáru, mesta pútnikov, žobrákov, biznismenov, volských záprahov a rikší. Večeru si vychutnajte v jednej z mnohých reštaurácií na streche s výhľadom na gópury – nádherne zdobené veže chrámov. Slovenský sprievodca je neustále s Vami.

7. deň:
Sme v MADURAI, druhom najväčšom meste štátu Tamil Nadu, ktorého pôdorys pripomína nákres lotosu. Najstaršie osídlené miesto na indickom subkontinente, mesto chrámov a festivalov. Obrovský zážitok. Hneď ráno navštívime chrám Meenakshi, okolo ktorého sa 2500 rokov točila história mesta. Množstvo úchvatných zobrazení bohov, bohýň a mýtických stvorení. Bude sa tadiaľ túlať aj chrámový slon? Chrám bol nominovaný za jeden z divov sveta. Toto musíme vidieť! Za pohľad určite stojí aj monumentálny palác Tirumala Nájaka. Jeho vnútorné nádvorie s rozmermi 75x52 m nádherne dopĺňa hustá spleť stĺpov po obvode. Monumentálne! Opúštame štát Tamil nadu a scénickou cestou cez plantáže kaučukovníkov, kardamomu, kakaovníkov, zeleného korenia a paliem sa dostávame do prírodnej rezervácie Periyar v štáte Kerala. Organické ubytovanie a oddych od ruchu miest v zelenej prírode. Samota a stav blaženosti, dýchajte a relaxujte uprostred najzelenších miest južnej Indie.

8. deň:
Rezervácia PERIYAR, najnavštevovanejšia v Južnej Indii. Potešíte sa návšteve záhrad korenia (zopakujeme si, čo nás naučila Srí Lanka?) a porovnáte si indický čaj s cejlónskym. Rezervácia PERIYAR pod vrcholom Anamudi (2695 m), najnavštevovanejšia v Južnej Indii, zaberá plochu 777 štvorcových kilometrov a poskytuje domov divým byvolom, diviakom, makakom, tisícke slonov, pár desiatkam tigrov a viac než dvesto druhom vtákov. Plavba po jazere Periyar je unikátnou príležitosťou na pozorovanie divokej zveri, pre neúnavných ponúkame trek v džungli s miestnym sprievodcom. Potešíte sa aj návšteve záhrad korenia (vedeli ste, ako rastie napríklad vanilka, či čierne korenie?) a spoznáte tajomstvo výroby miestneho čaju. Cez sýtozelené čajové plantáže transfer do prístavu a nalodenie sa na prenajatý hausbót. Ďalší vrchol našej cesty. Plavíme sa v tichom prostredí nádherných kanálov. Kormidlujeme a z paluby nášho hausbótu sledujeme život obyčajných miesnych ľudí v nádhernej indickej prírody. Aj toto je India! Zakotvíme pod palmamy. Otvoríme si čerstvé kokosové orechy, opečieme len pred malou chvíľou chytené rybky a pri západe slnka si povieme viac o neuveriteľnej Indii. Vzrušujúca noc na houseboate.

9. deň:
KOCHI v štáte Kerala. Znova na pobreží, Indiu sme prešli naskrz, z východu sme sa presunuli na západ. Kochi je jedným z mála miest v Indii, kde väčšinu obyvateľov netvoria hinduisti. Zasa iný svet. Ako prístav korenia ho poznali Gréci, Rimania, Arabi, Židia aj Číňania, preto má prívlastok "kráľovná arabského mora". Ďalší dôkaz neskutočnej indickej histórie. Kochi je mestečkom s najstarším kostolom v Indii (Kostol svätého Františka) či Bazilikou Santa Cruz (založenou pápežom Pavol IV.), mešitami a židovskou synagógou (najstaršou v celom Commonwealthe). Je zmesou portugalskej, holandskej a anglickej vidieckej osady na tropickom Malabarskom pobreží. Chutnú kávičku si vychutnáme v jednej z urbanistických kaviarni. Sme naozaj v Indii? 

10. deň:
Sme iba v 2/3 zájazdu a už sme toho toľko zažili.Vedeli ste, že Vasco de Gama bol pochovaný práve tu? Okúpeme sa, pomôžeme rybárom vyťahovať staré čínske siete a večer navštívime úchvatné predstavenie Kathákali, kde Vám herci a speváci s dokonalým mejkapom a prepracovanými kostýmami za sprievodu bubnov predstavia najkrajšie hinduistické eposy. Záporné postavy si pod viečka dávajú trošku korenia, aby mali bielka zafarbené na krvavočerveno! Kochi je známe svojími pôvabnými uličkami, kde filmový štáb nakrúca zábery do bollywoodských romantických trhákov. Podarí sa nám počas obeda vidieť vyskakujúce delfíny? Čaká nás další indický štát. Transfer na stanicu a odchod ležadlovým vlakom do Bangalore, hlavného mesta štátu Karnataka. Další zážitok pred nami, vo vlaku stretávame indov cestujúcích z rôznych kútov Indie. Podelia sa s nami o životné príbehy a spravíme si aj pamätné foto. Indii sa dostávame pod kožu. 

11. deň:
BANGALORE. Príchod do tretieho najväčšieho mesta Indie. Obrovský skok a zasa celkom nové dojmy. Mesto, zaradené medzi takzvané globálne mestá na úrovni Berlínu či Bostonu. Silicon Valley Indie. Mohli ste Indiu precestovať celú, toto ste ešte nevideli. Pokračujeme na pútnické miesto džinistov Shravanabelagola. Jeho sedemnásťmetrový monolit (možno najvyšší na svete) bol v roku 2007 samotnými Indmi vyhodnotený za najväčší zo siedmych novodobých divov Indie! Absolvujeme ľahký výstup po schodoch vytesaných do skaly. Ten výhľad bude stát za to. Príchod do mestečka Hassan, pomenovanom po vnukovi Mohameda. 927 metrov nad morom, príjemné podnebie a (na Indiu) komorná atmosféra. Zbehneme do kina na bollywoodsku klasiku, alebo si radšej užijete procedúru vo wellnes?

12. deň:
Naša cesta pokračuje. Tu stretávame indov, ktorý v živote nevideli bielu tvár. BELUR a HALEBID – nádherná ukážka architektúry ríše Hoysala, ktorej moc vrcholila v 13. storočí. Fascinujúci stredoveký hinduizmus. Takúto prepracovanosť sme na chrámoch ešte počas našej cesty nevideli. Z toľkej dekoratívnosti sme v úžase. Výstavba chrámu v Belur trvala vyše 100 rokov. Impresivný chrám Hoysaleswara v Halebidu je zas unikátný tým, že z jeho vyrezávaných súsoší na stenách, sa dajú čítat starodávne hidnuistické príbehy, legendy zo života a kultúry Indie. Cez nefalšovaný indický vidiek smerujeme do vychýreného a na svoju dobu, najvačšieho a najbohatšieho mesta sveta, Hampi. 

13. deň:
HAMPI. Obrovský zážitok z celodenného prechádzania ruinami sídla posledného veľkého hinduistického kráľovstva južnej Indie Vidžajanagara (UNESCO). Ruiny palácov, rozvrátených po krvavej bitke so sultánmi zo severu, v roku 1565, sú tichými svedkami niekdajšej slávy a neuveriteľného bohatstva jej panovníkov. Hampi, chrám Virupakša ako aj okolitý komplex sú naozaj výnomočným miestom. Prechádzame sa pomedzi poroztrusované obrovské balvany, položené, tak ako by ich tam nechal akýsi obor. Fantázia a predstavy, čias minulých funguje naplno. Na brehu rieky Tungabhadra, nastúpujeme do pletenej ľodky, ľahneme si a necháme sa, silou pádla unášať k ikonickej pamiatke, ktorou je kamenný voz, vo Vitthala chráme. Zavítame aj do kráľovskej časti s lotusovým chrámom, kúpeľmi, sloními stajnami a nezvyčajne stavanou stuďnou. Zakončíme to na kráľovskej vyhliadke, pri sýtočervenom západe slnka si ukazujeme rozlohu poslednej ríše.  

14. deň:
Virupakša, Vithala, kamenný povoz, ktorého kolesá sa skutočne točia. Možno si nebudete pamätať mená všetkých chrámov, no Hampi si zaradíte medzi Vaše indické perly. Z Hampi sme vytažili všetko. "Zablúdime" na miestnych trhoch a na cestu si nakupíme čerstvé ovocie a nejakú tú maškrtu. Transfer na železničnú stanicu a odchod vlakom do Mumbaja. Naša cesta vrcholí.

15. deň:
Zaslúžený relax na najkrajších plážach Indie. 

16. deň:
Zaslúžený relax na najkrajších plážach Indie. 

17. deň:
Zaslúžený relax na najkrajších plážach Indie. 

18. deň:
Rozlúčka s exotickou plážou, transfer na letisko a odlet domov. Po návšteve Indie budete vedieť a vidieť aká nádherne farebná je naša planetá a v škále farieb jednoznačne India vyhráva.

19. deň:
Prílet. Zvítanie sa s rodinou a zdieľanie neuveriteľných zážitkov z juhu Indie.